Vítám vás u mutila poety

Poetův autorský blog. No, to je snad trochu přehnané. Necítím se být básníkem. Naopak slovo báseň v mém podání dávám do velkých uvozovek. Přesto zde chci zveřejnit vše, co můj chorý mozek vypotí (jak říkával blahé paměti náš třídní profesor). Většinovou inspirací mých veršíků je žena a vztah. Tak ať se vám alespoň některé dílko líbí a přinese úsměv a potěšení, zrovna tak jako mně při jeho psaní.

Láska má jistě velký význam, jen bych rád věděl jaký.
Oscar Wilde

pondělí 30. srpna 2010

Ortomapa - výlet do padesátých

Výlet do padesátých
Přenáším sem článek, který jsem začátkem července vystavil na svém druhém blogu "mutil - mapa minulosti obcí ČR". Týká se leteckého snímkování České republiky v průběhu padesátých let a v případě západního pohraničí zachycení stavu z konce čtyřicátých let. Mladší snímkování z důvodu výstavby vojenských objektů asi nebylo povoleno, nebo se nemohlo uveřejňovat. Určitě se nejeden z vás podívá, jak se za padesát či šedesát let změnilo jeho okolí.


Na "Kladně minulém" se objevil odkaz na zajímavou ortomapu, porovnávající stav současný s padesátými léty. Krásně lze pozorovat "rozpínavost" našich sídel. Jistě se najde pár lidiček, kteří se budou chtít podívat, jak to u nich před pár desítkami let vypadalo, kde před stavbou sídlišť či nových domků byla pole, nebo naopak, kde jaké domy či celé vísky přestaly existovat, a tak sem přenáším onen odkaz na "Kontaminovaná místa".Vzhledem k tomu, že kontaminovaná je vlastně celá republika, tak si zobrazení oné kontaminace nemusíte zapínat a můžete se kochat jen přepínáním mezi historickým a současným zobrazením vámi vybraného místa.

Historická ortofotomapa © CENIA 2010 na stránkách spravovaných CENIA

Podkladové letecké snímky poskytl VGHMÚř Dobruška, © MO ČR 2009

Podkladová data © ARCDATA Praha, Český statistický úřad


Žádné komentáře:

Okomentovat

Anonymní přihlášení neznamená, že se pisatel nemusí podepsat. Stačí jakkoliv. Za tento projev slušnosti děkuji.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...